Akıllı Saatler ve Giyilebilir Teknolojiler

Apple Watch: Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

Apple, 2015 yılında ilk Apple Watch’u piyasaya sürdüğünden beri, bu giyilebilir cihazı düzenli olarak güncellemeye devam ediyor. Apple Watch isimlendirme kuralları ve küçük değişiklikler nedeniyle en son modelleri takip etmek zor olabilir. İşte Apple Watch hakkında bilmeniz gerekenler ve Apple’ın popüler akıllı saat serisi hakkında daha fazla ayrıntı.

Satın Alabileceğiniz Apple Watch Modelleri

Şu anda Apple, resmi olarak aşağıdaki modellerin çeşitli sürümlerini satıyor:

  • Apple Watch Series 9
  • Apple Watch Ultra 2
  • Apple Watch SE (2. nesil)

Aşağıdaki sürümler ise durduruldu, ancak Amazon ve Adorama gibi üçüncü taraf perakendecilerden genellikle orijinal fiyatlarından önemli ölçüde indirimli olarak temin edilebilir:

  • Apple Watch Series 8
  • Apple Watch Ultra
  • Apple Watch Series 7
  • Apple Watch Series 6
  • Apple Watch SE
  • Apple Watch Series 5
  • Apple Watch Series 4
  • Apple Watch Series 3
  • Apple Watch Series 2
  • Apple Watch Series 1
  • Apple Watch

Apple Watch hakkında en son haberleri takip etmek için Apple’ın her yıl birkaç kez düzenlediği Apple Etkinliklerini takip etmeyi unutmayın.

Apple Watch Series 9: En Güncel Özellikler

Olumlu Yönler

  • Yeni S9 çip
  • Çift dokunma hareketi
  • Geliştirilmiş Siri
  • Series 8’den iki kat daha parlak ekran

Olumsuz Yönler

  • Pil ömründe büyük bir iyileşme yok
  • Series 8’den belirgin bir özellik yükseltmesi değil
  • Series 8’e çok benzer bir tasarım

Apple Watch Series 9, Series 8’den büyük bir yükseltme sunmasa da, watchOS 10 ve yeni S9 çipi ile bileğinizde birçok yeni kolaylık sağlıyor. En çok konuşulan özelliklerden biri, saatinizle etkileşimde bulunmanızı sağlayan çift dokunma hareketi. Bu özellik, özellikle aramalara yanıt verme veya bir zamanlayıcıyı durdurma gibi işlemleri ekranla etkileşim kurmadan yapmanız gerektiğinde çok işe yarar.

Series 9 ayrıca, daha güvenli ve cihaz üzerinde çalışan bir Siri, kaybolan saatinizi bulmayı kolaylaştıran konum izleme ve Series 8’den iki kat daha parlak bir ekran sunar. Temel modelin başlangıç fiyatı 399 dolardır.

Apple Watch Ultra 2: Uzun Süreli Dayanıklılık

Olumlu Yönler

  • Daha uzun pil ömrü
  • Güçlü S9 çip
  • Daha parlak ekran
  • Daha sağlam tasarım

Olumsuz Yönler

  • Apple saatler arasında en pahalı modellerden biri
  • Series 9’dan çok farklı değil
  • Önceki modelden küçük bir yükseltme

Apple Watch Ultra 2, Eylül 2023’te S9 çipi ve watchOS 10 ile piyasaya sürüldü. Series 9 ile benzer şekilde, çift dokunma hareketi ve 1.000 nit daha parlak ekran gibi özellikler sunar. Ultra 2’yi diğerlerinden ayıran en büyük fark, diğer Apple Watch modellerine göre daha uzun pil ömrüne sahip olmasıdır (standart modda 36 saat, Düşük Güç Modu’nda ise 72 saate kadar).

Ultra 2, 140 fit’e kadar dalış dayanıklılığı ve -1.600 ila 29.500 fit arasında yükseklik algılama gibi özelliklerle şimdiye kadar ki en dayanıklı modeldir. Apple Watch Ultra 2’nin başlangıç fiyatı 799 dolardır.

Apple Watch Series 8

Avantajları:

  • S8 SiP 64-bit çift çekirdekli işlemci
  • Vücut sıcaklığı sensörü
  • Düşük Güç Modu
  • Şifrelenmiş sağlık verileri

Dezavantajları:

  • Yüksek başlangıç fiyatı
  • Ultra modeline göre daha az dayanıklı
  • Sınırlı boyut seçenekleri

Detaylar: Apple Watch Series 8, önceki model olan Series 7 ile neredeyse aynı görünse de, sıcaklık sensörü gibi bazı yenilikçi özelliklerle geldi. Bu model, kullanıcıların sağlık verilerini uçtan uca şifreleme ile koruyarak daha güvenli bir deneyim sunuyor. Düşük Güç Modu, bazı özellikleri devre dışı bırakarak pil ömrünü 18 saatten 36 saate kadar uzatabiliyor. Fiyatı 399 dolardan başlayan bu model, standart ve hücresel bağlantı seçenekleri ile sunuldu.

Apple Watch Ultra

Avantajları:

  • 86 desibel sirenle dikkat çekme
  • 36-60 saat pil ömrü
  • Gürültü azaltıcı mikrofonlar
  • Daha hassas GPS

Dezavantajları:

  • Yüksek fiyat
  • Gereğinden fazla özellik sunabilir
  • Büyük boyut nedeniyle sürekli kullanımda rahatsızlık yaratabilir

Detaylar: Apple Watch Ultra, özellikle dış mekan sporları ve yoğun antrenman koşulları için tasarlanmıştır. En dayanıklı Apple Watch modellerinden biri olan Ultra, geniş ve parlak ekranı ile dikkat çekiyor. Askeri düzeydeki malzemelerden üretilmiş olan bu model, -20 ile 55 derece arasındaki sıcaklıklara dayanabiliyor. 799 dolarlık fiyat etiketiyle piyasaya sunulan Ultra, üç farklı kayış seçeneğiyle (Off-Road, Alpine ve Ocean) geliyor.

Apple Watch SE 2: Daha Uygun Fiyatlı Seçenek

Olumlu Yönler

  • Apple Watch Series 7 veya 8’e göre daha uygun fiyat
  • S8 SiP ile 64-bit çift çekirdekli işlemci
  • Çarpma algılama
  • Apple Watch Series 6 özelliklerinden bazılarını içerir

Olumsuz Yönler

  • Sürekli açık ekran yok
  • EKG uygulaması yok
  • Orijinal Apple Watch SE’den çok az iyileştirme

Apple Watch SE 2, selefi ile neredeyse aynı olsa da, önemli bir yenilik sunar: bir çarpışma tespit sensörleri seti. Bu sensörler sayesinde, bir araba kazası geçirdiğinizde saatiniz otomatik olarak acil durum kişilerinize ve yerel acil servislerle iletişime geçer.

Ayrıca, Apple Watch SE 2, orijinal modelden daha hafif ve yüzde 20 daha hızlı bir işlemciye sahiptir. Yeni Düşük Güç Modu sayesinde pil ömrüne birkaç ekstra saat ekleyebilirsiniz. Başlangıç fiyatı 249 dolar olan Apple Watch SE 2, daha kapsamlı özelliklere ihtiyaç duymayan kullanıcılar için idealdir.

Apple Watch Series 7

Avantajları:

  • QWERTY klavye
  • Daha parlak her zaman açık ekran
  • %33 daha hızlı şarj
  • Toz ve suya dayanıklı

Dezavantajları:

  • Yeni modellerde bulunan bazı özellikler eksik
  • Pil ömründe bir gelişme yok
  • Series 6’ya kıyasla önemli bir yükseltme değil

Detaylar: Series 7, Apple’ın yeni watchOS 8 işletim sistemiyle tanıtıldı ve bu işletim sistemi, yeni antrenman türleri, rehberli meditasyon uygulaması ve geliştirilmiş düşme algılama gibi özellikler sunuyordu. Ekranı, önceki modellere göre %20 daha büyük olan bu model, 399 dolardan başlayan fiyatlarla satışa sunuldu.

Apple Watch Series 6

Avantajları:

  • Kan oksijen sensörü ve uygulaması
  • S6 SiP 64-bit çift çekirdekli işlemci
  • Renk ve kayış seçenekleri çeşitliliği
  • Zengin fitness özellikleri

Dezavantajları:

  • Tüm özellikleri kullanabilmek için yüksek maliyet
  • Pil ömrü iyileştirilebilir
  • Sınırlı saat kadranı seçenekleri

Detaylar: Series 6, 2020 yılında tanıtıldı ve en dikkat çekici özelliklerinden biri olan kan oksijen sensörüyle geldi. watchOS 7 işletim sistemi ile uyumlu olan bu model, Aile Kurulumu gibi yeniliklerle çocuklar, yaşlılar veya iPhone’u olmayan kullanıcılar için daha fazla kullanım olanağı sağladı. 399 dolardan başlayan fiyatlarla piyasaya sürülen Series 6, geniş bir kullanıcı kitlesi için cazip bir seçenek sunuyordu.

Apple Watch SE

Avantajları:

  • Series 6’ya göre daha uygun fiyatlı
  • Su geçirmezlik
  • Bazı Series 6 özellikleri
  • Spor Bandı veya tokasız Solo Loop seçeneği

Dezavantajları:

  • Her zaman açık ekran yok
  • Kan oksijen uygulaması bulunmuyor
  • Renk seçenekleri daha az

Detaylar: 2020 yılında tanıtılan Apple Watch SE, yeni modellerin en uygun fiyatlısı olarak öne çıkıyordu. Kan oksijen sensörüne sahip olmasa da yüksek ve düşük kalp hızı bildirimleri gibi temel sağlık takibi özellikleri sunuyordu. 279 dolardan başlayan fiyatlarla satışa sunulan SE, kullanıcıların bütçesine uygun bir seçenek oluşturuyordu.

Apple Watch Nike ve Diğer Modeller

Apple Watch Nike: Nike+ Run Club uygulaması önceden yüklü gelen bu model, koşu tutkunları için özel olarak tasarlanmış ve 399 dolardan başlayan fiyatlarla satışa sunulmuştur.

Apple Watch Hermès: Ünlü Fransız moda evi Hermès ile iş birliği sonucunda ortaya çıkan bu model, şık tasarımı ve özel kayış seçenekleriyle dikkat çekiyor. Fiyatları 1.249 dolardan başlamaktadır.

Apple Watch Series 5: 2019 yılında tanıtılan bu model, her zaman açık Retina ekranı ve yeni gürültü uygulaması gibi yeniliklerle gelmiştir. Ancak, artık Apple tarafından satılmayan bu model, çeşitli üçüncü taraf satıcılarda bulunabilir.

Apple Watch Edition: Titanyum ve seramik seçenekleri ile lüks bir seçenek sunan Apple Watch Edition, özellikle koleksiyoncular için tasarlanmıştır.

Ayrıca Bakınız: Hediye Olarak Apple Watch Satın Alma Rehberi

Alternatif Diller

  • Deutsch
  • Danish
  • Français
  • English
  • Español
  • Italiano
  • Polish
  • Português

Kaynaklar: 1 – 2 – 3 (Son Erişim Tarihi: 03.09.2024 )

Kategoriler:Akıllı Saatler ve Giyilebilir Teknolojiler

İlgili Yazılar

H
Akıllı Saatler ve Giyilebilir Teknolojiler

Hediye Olarak Apple Watch Nasıl Alınır?

Apple Watch rehberi: Model, boyut ve kayış seçenekleri ile doğru Apple Watch'ı bulun. Hangi modeli seçmelisini…

3 Eylül 2024